SEO трендови који доминирају у 2024. години

FacebookLinkedinEmail
06.09.2024.
Који трендови ће обликовати SEO сектор до краја 2024. године и даље
Говорити о дигиталном маркетингу без помињања SEO индустрије је готово немогуће. Ова ситуација је присутна практично од појаве интернета и првих јавно доступних веб-претраживача пласираних средином деведесетих година прошлог века.

Ипак, овај дуги континуитет не треба да нас завара. Данашњи веб-простор је драстично другачији него када смо за претрагу користили Јаху, а информације складиштили на флопи-дисковима. Чињенице да се SEO и даље налази у његовом срцу само говори у прилог прилагодљивости овог сектора. А прилике и потребе за прилагођавањем су ових дана присутније него икада до сада.

У последњих неколико година, видели смо успон AI генеративе, експлозију гласовне претраге, све већу релеватност истакнутих исечака и безброј других трендова који пред SEO стручњаке постављају актуелне изазове.

Стога, ово је добра прилика да у другој половини 2024. године направимо пресек, погледамо где су нас ова дешавања довела до сада и да размотримо како ће изгледати будућност SEO у наредним месецима и годинама.

Потреба за постизањем бољих EEAT резултата

О овоме је већ било речи у једном од ранијих чланака, али није згорег подсетити се о чему је реч. За све који су се укључили касније, акроним EEAT описује четири својства – Experience (искуство), Expertise (стручност), Authoritativeness (ауторитативност) и Trustworthiness (поузданост) – која представљају ширико дефинисане смернице за унапређење квалитета SEO садржаја.

Иако се ова својства још увек не налазе међу факторима које Гугл користи за рангирање, јасно је да њихова имплементација представља својеврсну брану поплави садржаја генерисаних од стране вештачке интелигенције и утичу на корисничко понашање које се узима у обзир приликом SERP рангирања.

Испуњење EEAT захтева постиже се:

  • коришћењем детаљних и добро истражених информација
  • избегавањем граматичких грешака
  • коришћењем личних погледа, ставова и искустава приликом креирања
  • коришћењем визуелног и других пропратних материјала.

Захтеви оптимизације гласовне претраге

Овом тренду требало је извесно време да пусти корење, али изгледа да је растућа популарност паметне кућне технике, пре свега паметних звучника, гласовној претрази обезбедила неоспорно место при самом врху SEO тржишта. Поједине процене говоре да је, ових дана, просечан број гласовних претрага на месечном нивоу преко милијарду.

Ово огромно тржиште са собом носи неке специфичне захтеве. Наиме, корисници који користе гласовну претрагу неће, попут оних који користе тастатуру, ради економичности користити кратке и специфичне фразе.

Гласовна претрага много више погодује кључним фразама, односно long-tail кључним речима које се уклапају у људски говор.

Одговор SEO индустрије на овај тренд представља, наравно, већи ослонац на кључне фразе у неким сегментима тржишта (вероватноћа да ће корисници тражити поједине информације и услуге путем гласовне претраге може значајно да варира).

Растући значај видео-садржаја

Видео-садржај се не чини као медиј који је веома погодан за SEO. Било како било, његов удео у глобалном саобраћају је изузетно значајан. На пример, просечан грађанин САД проведе чак 14 сати недељно конзумирајући управо неку врсту онлајн видео-формата. Узевши у обзир обележја модерног друштва, потребу за конзумацијом садржаја у покрету и све мање времена за ишчитавање дугих чланака, веома лако се може претпоставити да ће ове бројке расти.

Стога, хтели не хтели, оптимизација видео-садржаја јесте нешто што морамо узети у разматрање. На сву срећу, иако нису природни партнери, видео-садржаји и SEO говоре заједничким језиком.

Ево и неколико начина за високо рангирање:

  • Креирање садржаја са високим SEO потенцијалом
  • Структурирање садржаја уз помоћ поглавља и тагова
  • Коришћење кључних речу у описима, транскриптима и насловима поглавља
  • Коришћење привлачне сличице видеа
  • Природно уклапање видео-садржаја у остатак странице
  • Позиционирање најрелевантијег видеа при врху странице.

Коришћење личности аутора

Да напоменемо још једном, реч је о тренду који је на свет дошао заједно са AI платформама као што је Chat GPT. Јасно је да Гугл, чија је мисао водиља увек била стварање оптималног корисничког искуства, не гледа благонаклоно на лажне профиле аутора креиране зарад пласирања генерисаног садржаја ниског квалитета. До сада, један од главних начина да се избегне овај проблем био је давање приоритета кредибилним сајтовима.

Ипак, показало се да ни неке крупне зверке нису имуне на економске бенефите AI генеративе. Један од скорашњих примера је и угледни портал Sports Illustrated, за који је откривено да је објављивао генерисане садржаје потписане именима лажних аутора.

Право решење за овај проблем не постоји, али је јасно да ће у будућности доћи до промене фокуса са кредибилних сајтова на кредибилне ауторе који у свом резимеу имају изесни ниво експертизе у пољу којим се баве и квалитетан портфолио пређашњих радова. Јавно истицање ових креатора и њиховог богатог искуства може постати веома вредан SEO ресурс.

Наставак еволуције AI генеративних платформи

До сада се, бар из овог чланка, могао стећи утисак да је успон AI генеративних платформи имао веома негативан утицај на развој SEO индустрије. Истина је, наравно, доста компликованија. AI алати су невероватно вредан ресурс који може знатно убрзати читав низ SEO активности – од истраживања кључних речи до осмишљавања тема и писања грубих нацрта садржаја. У не тако далекој будућности они ће, без сумње, бити у могућности да креирају садржаје вишег квалитета и још више оптимизују људски рад.

Кључна реч овде је људски рад. Људска креативност, искуство, информације из прве руке увек ће бити главни приоритет платформи као што су Гугл и Бинг. Докле год се AI алати користе како би се градило на овим основама, њихов континурани развој јесте нешто на шта треба гледати са доста оптимизма.

Core Web Vitals као штап за мерење квалитета

Низ спољних утицаја и брз технолошки развој стављају модерну SEO индустрију на веома трусно тле. У ситуацији у којој се нови трендови и приоритети смењују готово на дневном нивоу и све тежег разумевања шта чини позитивно корисничко искуство јасно је зашто је једном SEO стручњаку све теже да нађе упоришну тачку са које се садржаји могу успешно пласирати.

Та тачка ипак постоји и, као што можете да претпоставите, она се налази у техничком углу SEO индустрије.

То нас доводи до сета метрика познатих под именом Core Web Vitals, које је компанија Гугл креирала управо како би се то неухватљиво корисничко искуство свело на најмањи заједнички садржлалац.

Реч је о следећим метрикама:

Largest Contentful Paint (LCP) – време потребно највећем елементу на страници да буде успешно учитан;

Cumulative Layout Shift (CLS) – учесталост прераспоређивања визуелних елемента приликом учитавања странице;

First Input Delay (FID) – време потребно интернет претраживачу да одреагује на прву издату команду.

Једноставност, елеганција и ефикасност који одликују Core Web Vitals дају основа да верујемо да ћемо у будућности видети још сличних покушаја да се комплексни SEO концепти изразе у неким једноставнијим појмовима.

Претраге са нула кликова

Корисници који траже једноставне информације желе да их добију на најједноставнији и најбржи могући начин. Бринући се да ови захтеви буду испуњени, компанија Гугл је током последњих година све више почела да користи истакнуте исечке којима смо се бавили у претходним чланцима.

Последице ове праксе су ипак толико значајне да ова тема захтева додатно разматрање. Наиме, једно недавно истраживање показује да се чак 57% мобилних и око 25% десктоп претрага завршавају без иједног клика на SERP-у. Ова ситуација је веома интересантана и пред модерну SEO индустрију поставља читав низ проблема.

Ипак, чини се да је једини лек за овај проблем такмичење за „нулту” позицију и добијање истакнутких исечака који, истини за вољу, могу првопласираној страници да „украду” 30% саобраћаја.

Закључак

Током своје дуге историје (дуге бар колико и широко доступна веб-претрага), SEO је прошао веома значајну еволуцију од затрпавања страница кључним речима до комплексног и рафинираног процеса који познајемо данас. Стога, појава AI генеративе, већи фокус на захтеве корисника, покушаји имплементације етичких пракси и остале ствари које су обележја модерне SEO индустрије нису посебно изненађење већ само нове плоче на стази овог сектора.

Оно што јесте другачије у односу на нека ранија времена, то је брзина којом се неке од ових промена дешавају и чињеница да ова стаза не постаје само дужа, него и све шира. Нови проблеми ипак рађају нова решења и може се рећи да AI алати безбедно прелазе из прве у потоњу групу. Напори компаније Гугл да задовољи крајњег корисника чинећи SEO процес једноставнијим и ефикаснијим још један су фактор који улива доста поверења.

Стога, скора будућност SEO оптимизације делује доста сигурно. Шта нас чека у некој дужој перспективи, нажалост, није могуће нагађати, зато се читамо и даље.

FacebookLinkedinEmail