Tokom narednih nekoliko decenija, internet domeni postali su neizostavan deo naše svakodnevice. Od privatnih veb-sajtova, preko onlajn prodavnica, do korporativnih i medijskih portala, internet domeni su ključni za identifikaciju svih veb-lokacija na globalnoj mreži. S vremenom, broj registrovanih domena eksponencijalno je rastao, dok su se internet i povezane tehnologije širile svetom.
Danas postoji oko 360 miliona registrovanih domena, a internet je postao neophodan deo naših života. Neophodan za komunikaciju, edukaciju, zabavu, poslovanje i još mnogo toga.
Koliko je život pre interneta bio drugačiji?
Mnogi koji su preživeli to „mračno doba” reći će vam kako su tada ljudi bili manje zauzeti, dok je život izgledao manje stresan i, nekako, prijatniji. Ali koliko je drugačije moglo biti?
- Amazon je bio samo reka: Pre nego što je postao poznat kao velika onlajn prodavnica, Amazon je bio samo naziv reke u Južnoj Americi, pritom, najveće reke na svetu.
- Snimali ste muziku sa radija: Pre Spotifaja i mp3 formata, morali ste da čekate satima da biste sa radija snimili željenu pesmu. Ko to nije doživeo, nikad neće razumeti zadovoljstvo savršenog tempiranja snimanja, kako bi se izostavili uvek suvišni komentari muzičkih urednika koji su tu muziku puštali.
- Izlazili ste iz kuće da biste se družili: Pre interneta, nismo imali Jutjub, Ibej, Gugl i društvene mreže. Zbog toga smo morali da izlazimo iz kuće da bismo se družili, kupovali potrepštine, gledali filmove i lično se upoznavali sa ljudima.
- Enciklopedije su bile izvor informacija: Nekada su postojale knjige koje su se zvale enciklopedije. Bila su to mračna vremena kada ste morali da pretražujete i čitate mnoštvo tekstova u potrazi za informacijama. Danas postoji Gugl.
- Za navigaciju su bile neophodne karte: Voziti kola kroz nepoznate predele bila je avantura za sebe. Sama vožnja po takvim predelima je izazov, a dodatni izazov bilo je širenje karte preko šoferšajbne i rešavanje dileme – da li gledati u put ispred sebe ili u put na karti, i kako uspešno upariti ta dva puta. Danas postoje Gugl mape i dži-pi-es.
- Gubljenje vremena u kancelariji bilo je upadljivije: Život u kancelariji pre interneta bio je mnogo teži nego danas. Bilo je vrlo teško čitati novine ili buljiti kroz prozor a da i dalje izgleda kao da radite. Danas, uz internet, gubljenje vremena je mnogo lakše i diskretnije.
- Objave su postavljane na pravi zid: Pre interneta, ako ste želeli da postavite neku informaciju da je svi vide, morali ste da je odštampate ili napišete, odnesete i fizički zalepite na zid ili neku drugu površinu. Nisu postojale društvene mreže. Naravno, i tad bi se našao neko ko bi ispod vaše objave nažvrljao neki bezvezan komentar. Neke stvari se nikad ne menjaju.
- Za igre sa više igrača bio je potreban sto: Da biste igrali društvene igre za više igrača, pre interneta ste morali da se nađete sa prijateljima, sednete za sto i prostrete po njemu kockice, figurice, velike i male kartone, papire, olovke, i šta već sve treba. Danas za tako nešto ne morate da budete ni na istom kontinentu, a kamoli za istim stolom.
- Trolovi su bili mitska bića: Pre interneta, trol je bio biće iz dečjih priča. Danas trolovi žive na društvenim mrežama. Anonimnost nekih platformi otkriva mračnu stranu ljudskih bića i pretvara ih u trolove.
- Adrese nisu imale tačku: I pre interneta su postojale adrese koje vode do fizičkih lokacija i bile su u formatu „naziv ulice + broj”. Danas na internetu postoje adrese koje vode do veb-lokacija i u formatu su „naziv + domenska ekstenzija”, sa tačkom koja deli ta dva dela.
Napomena
Nemojte brkati internet i veb. Iako se često koriste kao sinonimi, oni to nisu. Internet može postojati bez veba, ali veb bez interneta ne može. Veb (World Wide Web) jeste internet servis koji omogućava da se preko veb-pregledača pristupi sajtovima koji se nalaze na internetu, na internet domenima. Gugl pretražuje veb, ali koristi internet za svoj Džimejl. Pritom, i Džimejlu treba domen, ali mu ne treba veb.