Reći ćemo vam da je tako nešto moguće uz alat Wayback Machine.
Šta je Wayback machine?
Neprofitna organizacija Internet Archive, koju su 1996. godine osnovali Bruster Kal i Brus Gilijat, napravila je digitalnu arhivu Wayback Machine sa ciljem očuvanja digitalnog sadržaja i osiguranja trajnog pristupa znanju.
Ime je dobila po uređaju Wayback iz crtanog filma The Rocky and Bullwinkle Show, koji je omogućavao putovanje kroz vreme.
Wayback Machine je kreirana u maju 1996, a 2001. godine je postala besplatno javno dostupna širom sveta.
Prema podacima sa Vikipedije, do kraja 2023. godine, Wayback machine je arhivirala više od 860 milijardi veb-sajtova i više od 99 petabajta podataka.
Ovaj alat korisnicima omogućava pregledanje arhiviranih verzija veb-stranica kroz vreme i izuzetno je koristan alat za istraživače, novinare, istoričare i svakoga ko je zainteresovan za razgledanje ili analizu prošlih verzija sajtova.
Postao je ključan alat za očuvanje i pristup digitalnoj prošlosti, nudeći jedinstveni pogled na evoluciju interneta i njegov sadržaj.
Najvažnije karakteristike Wayback Machine
Arhiviranje veb-sajtova
Wayback Machine automatski snima i pohranjuje verzije veb-stranica u različitim vremenskim intervalima. Takođe, arhiviranje određenih stranica može se zatražiti ručno. To se može učiniti putem opcije Save Page Now, gde korisnici mogu uneti URL i zatražiti trenutno arhiviranje. Postoji i ekstenzija za pretraživače.
Korišćenje
Alat je jednostavan za korišćenje. Korisnici samo treba da unesu URL koji žele da pregledaju i dobiće istoriju promena sa datumima kada su snimci sajtova napravljeni.
Pristup prošlim verzijama
Kada se unese željeni URL i odabere dostupni snimak, korisnici mogu videti kako je zadata stranica izgledala u prošlosti.
Pogledajmo kako je sajt Registra nacionalnog internet domena Srbije izgledao na dan 4. 9. 2008. godine.
Praktična korist
Wayback machine osim što je koristan alat za istraživanje istorije interneta, u nekim sudskim procesima priznat je kao relevantan izvor dokazivanja promena na veb-sajtovima.
Ovaj alat takođe omogućava pristup stranicama koje trenutno nisu dostupne ili su izbrisane, a najdragoceniji je zbog čuvanja digitalne istorije za nove generacije.
Ograničenja Wayback Machine
Nepotpuni zapisi
- Ne arhiviraju se sve veb-stranice i često nedostaju neki delovi poput slika ili skripata.
- Postoje vremenski periodi koji nisu zabeleženi. U kalendaru imate zaokružene dane kada je sajt slikan. Kada stanete kursorom na zaokruženi datum, izaći će vam informacija koliko puta je sajt tog dana slikan i u koje vreme. Vaše je da izaberete koju verziju želite da pogledate.
- Na osnovu zahteva vlasnika, neki sadržaji mogu biti uklonjeni zbog zaštite autorskih prava.
- Zbog tehničkih ograničenja, neki sadržaji poput video-zapisa i interaktivnih dinamičkih elemenata često se ne arhiviraju pravilno.
Nadamo se da ćete u daljem radu imati koristi od ove internet arhive.