Шта све треба знати и урадити да би се направио леп и функционалан сајт који власнику доноси корист, током шестог по реду pitajte.rs вебинара објаснио је Петар Кордић, суоснивач и предавач у Live školi WordPress-a.
Петар је упозорио да пре упуштања у израду сајта треба најпре направити малу анализу, размотрити постојеће ресурсе и знања. Неки од ресурса могу да буду постојећи сајт, садржаји за сајт који су већ на располагању, регистрован назив домена, али и знања којима располажемо. Важно је одговорити на питање за кога правимо сајт, за себе или за клијента? Ако правимо сајт за себе, а желимо да га правимо сами, без предзнања, колико ће нам времена требати да научимо основе и колико ће нас то заправо коштати. А када одговоримо на ова питања, очекује нас поступно одговарање на следећих 10 питања која описују кораке, поступке приликом израде сајта.
- Која је сврха сајта који правите (презентација, продаја, сакупљање контакта – „лидова“, информисање)? Свака врста сајта захтева одређена знања, прилагођавања, али и ангажовање око креирања садржаја.
- Коме је сајт намењен, којој циљној групи? Замислите свој идеалног посетиоца сајта и запишите његове особине. То је особа којој се обраћате на сајту и тој особи је намењен садржај сајта који ћете да креирате.
- На којој платформи ће ваш сајт бити направљен – Вордпрес, Друпал, Џумла или нека друга? Код избора CMS-a (content management system) важно је знати колика заједница стоји иза њега, колико дуго ће бити актуелан, колико активно се усавршава. Отуда и популарност Вордпреса, који је од „платформе за блогове“ постао платформа на којој се налази око 40% сајтова глобално.
- Да ли вам је заиста потребан сајт који је „кодиран од 0“? Које су позитивне и негативне стране? Иако прилагођавање појединачним потребама има своје предности, у пракси се јављају бројни изазови, нпр. таквим сајтовима је тешко обезбедити одржавање уколико се оконча сарадња са тимом или сарадником који га је развијао.
- Како одлучити ко да прави сајт – да ли га правити лично, или ће то обавити неки познаник, фриленсер или агенција која се тиме бави? Петар је објаснио колико времена и улагања који принцип може да подразумева, посебно уколико неко нема предзнање о изради сајтова.
- Ко прави садржај за сајт – да ли то радите сами или ћете посао поверити неком другом? Ако немате склоности за фотографисање, писање садржаја и не знате много о оптимизацији за претраживаче, најлакша је опција унајмити неког да помогне. Међутим, и људима који креирају садржај треба дати одређена упутства.
- Знате ли да дизајнирате? Да ли сте спремни да сами спремите дизајн сајта, или ћете то поверити неком другом? Зашто је mobile first врло важан аспекат о ком се мора водити рачуна?
- Како тестирати сајт – приказ садржаја, брзину учитавања, линкове, функционалности, Гугл индексирање? Све ово је неопходно проверити пре него што сајт угледа светлост дана. Поред тога, неизоставно је постављање аналитике на сајт да би се стекао увид о учинку сајта на интернету.
- Шта подразумева одржавање сајта, и зашто је то посао који никако не сме да буде занемарен? Шта све можете изгубити ако направљен сајт оставите без надзора, одржавања и редовних ажурирања?
- На крају, шта све можете са готовим сајтом? Како приређивати садржаје за сајт и привлачити нове кориснике?
На свако од ових питања Петар је дао детаљан одговор, а предавање је доступно на Јутјуб каналу РНИДС-а.
Преузмите презентацију Петра Кордића са pitajte.rs вебинара.
Током вебинара Петар је одговорио на следећа питања публике:
- Сајт и блог, упоредите за и против?
- Који хостинг препоручујете?
- Које плагинове за Бордпрес препоручујете?
- Да ли је апдејт вордпрес теме сигуран (Да ли ће променити већ направљен сајт)?
- Како испитати тржиште за будући сајт, тј. жеље и хтења циљне групе?
Наредних месеци очекују нас нови вебинари, а ви предложите предаваче и припремите питања. Погледајте и друге pitajte.rs вебинаре.
Пратите наше садржаје на domen.rs, објаве на друштвеним мрежама и Јутјуб канал РНИДС-а да бисте сазнали теме предстојећих вебинара. Или се пријавите на наш њузлетер Доменске вести и све наведене и бројне друге информације стизаће једном месечно у ваш инбокс.