Током првих година постојања и иницијалног ширења веба, креирање и поседовање сопственог сајта представљало је релативно скуп и технички захтеван подухват доступан само малом броју привилегованих.
Ниво стручног, програмерског знања који је за то био потребан, неразвијена комуникациона инфраструктура и слаб хардвер дуго су биле велике препреке за глобалну експанзију веб-садржаја.
Развој напредних система за управљање садржајем (Content Management Systems - CMS) омогућио је свакоме ко то жели да без икаквог посебног знања из области програмирања самостално поставља жељене материјале и објављује их на вебу. Стога можемо рећи да су CMS алати један од кључних фактора развоја светске мреже и њеног „силаска у народ”.
CMS платформе и Вордпрес (WordPress) као водећа међу њима
Па ипак, развој CMS платформи није се дешавао без „порођајних мука ”. Почетком миленијума, CMS платформе биле су неинтуитивне, тешке за коришћење и недовољно оптимизоване да би пружиле жељене резултате.
Све негде до 2003, тржиште CMS платформи карактерисали су некохерентност и одсуство готово било какве стандардизације. Наведена година је изузетно значајна јер се на тржишту појавио Вордпрес (WordPress - WP), данас најпопуларнији CMS отвореног кода који покреће преко 60 милиона сајтова широм света.
Тренутно, 34% сајтова у свету не користи ниједан CMS, док се WP налази на 40,3% оних који користе овај систем, што му обезбеђује тржишно учешће од 65,1%.
Теме и додаци
Садржаји које CMS складишти у својој бази података могу бити у било којој форми: текст, фотографија, слика као илустрација, видео-клип, табела итд. Када их обради унутар својих тема, WP те садржаје чини видљивим посетиоцима сајта који му приступају помоћу веб-прегледача.
Дакле, основни задатак CMS-а је да на једноставан и ефикасан начин пружи кориснику могућност да жељене садржаје функционално обради тако да могу бити објављени на изабраној веб-страници.
Веб-страница је крајњи производ коришћења система за управљање веб-садржајем. Како ће она конкретно изгледати зависи, у случају Вордпреса, од коришћене теме. Теме су делови софтвера који служе за непосредно претварање непрерађених („сирових”) садржаја у готове веб-странице.
Креатор сајта мора се одлучити за коришћење неке од мноштва постојећих тема и од тог избора зависи функционалност сајта и његов укупан изглед. Осим бесплатних, постоје и теме које се плаћају, а свако ко то жели и уме, може креиратисопствену нову тему.
Осим тема, важну функцију у WP-у имају тзв. плaгинови, додаци којима се обезбеђују додатне функционалности попут оптимизације сајта за претраживаче, анализе посета страницама, пресловљавања из ћирилице у латиницу, вођења веб-трговине и онлајн плаћања, као и многих других.
CMS платформе као подстицај за покретање онлајн бизниса
Један од незаобилазних додатака за WP је његов плагин WooCommerce. После 10 година постојања, WооCommerce је данас најраспрострањенија платформа за електронску трговину која покреће око 5 милиона веб-продавница широм планете (линк).
Наравно, на тржишту постоје и друге платформе помоћу којих се може осмислити и реализовати било каква продавница лоцирана на вебу.
Еко-систем CMS платформи у данашње време је у толикој мери развијен да помоћу њих можете креирати сајт за било коју намену. Системе за управљање садржајем користе готово сви - од блогера и хобиста у свим сферама живота до мултинационалних компанија чије се пословање мери милијардама долара, разних међународних и владиних организација.
Иако могу ефикасно да служе у некомерцијалне сврхе, CMS платформе јесу моћан алат за остваривање дигиталног присуства и пребацивање дела или целокупног пословања на веб.
Правилан избор назива домена - важнији него икада до сада
Пут ка ефикасном присуству на вебу води преко избора не само оптималне CMS платформе и додатака за њу, већ и од избора назива домена. Појава (и дословно) милиона сајтова у свим замисливим нишама пословања широм света додатно је појачала нужност одабира назива домена који ће подстаћи посетиоце да дођу управо на ваш сајт.
Назив домена требало би да буде што краћи, да се лако изговара и још лакше памти, да буде препознатљив, али и да садржи битан појам или кључну реч/фразу релевантну за ваш посао. Назив домена је основни елемент адресне структуре интернета који дефинише веб и имејл адресу корисника, која је пак видљива свим учесницима у комуникацији.
Оно што је видљиво учесницима у комуникацији игра изузетно важну улогу у процесу брендирања на интернету где корисници (купци, продавци, оглашивачи итд.) и те како обраћају посебну пажњу на такве „детаље”.