Предузетници, хајде да причамо о менталном здрављу

FacebookLinkedinEmail
28.11.2024.
Ina Poljak
Да је предузетништво не само изазовно, већ и прилично тешко, ма колико да смо мотивисани и срећни због слободе коју нам доноси, знају и врапци на гранама (чак и ако нису предузетници).
Данас се може наћи мноштво савета, едукација, техника и алата који би требало да помогну предузетницима. Оно чега нема довољно јесте брига о њиховом менталном здрављу.
Зато ћемо сад то да исправимо.

Ментално здравље — сви о њему причају, а нико га видео није

Ни дан-данас у психологији не постоји једна, универзална, општеприхваћена дефиниција менталног здравља. Оно се често посматра превише поједностављено; на пример, као одсуство менталних обољења, односно проблема са менталним здрављем.

Оно што се у овој области мења набоље јесу две ствари.

Прва је да се на ментално здравље више не гледа само као на одсуство болести, већ се у обзир узима и благостање, то јест то колико смо задовољни својим животом и шта у вези са тим можемо да урадимо.

Друга је да се и проблеми са менталним здрављем, макар у пракси, све мање посматрају дихотомно – да можеш да припадаш само категоријама „ментално здрав” и „ментално болестан”.

Уместо тога, сада се приближавамо посматрању менталног здравља као континуума, на ком се свако од нас различито креће.

То значи да можемо да имамо искуства са, рецимо, анксиозношћу или депресивношћу а да смо опет „ментално здрави”. Тек ако ове ствари трају неко време и сметају нам да живимо свој живот онако како желимо, онда се њима приступа као проблемима са менталним здрављем.

Овде је важно споменути и то да данас, упркос свим ресурсима који су нам доступни, постоји много неразумевања у вези са тим како функционише наш унутрашњи свет. Та неразумевања користе многе научно неутемељене и, самим тим, проблематичне праксе које обећавају брзе резултате.

Теме које су предузетницима посебно тешке

Као и свака делатност, предузетништво има теме које су специфичне за оне који се њиме баве. Кад кажемо „специфичне”, мислимо на то да су тешке а да се и о томе, опет, премало прича. Те теме су:

  • Неизвесност — која је неизоставни део предузетништва, а опет може се подвући фина граница између тога да бринемо
  • Постављање граница — које се односи на сва она питања као што су „како да кажем шта стварно мислим а да не покварим утисак који желим да оставим” и слично.
  • Препуштање контроле — и сва та питања хоће ли све пропасти ако не пратимо сваку ситницу која се дешава, микроменаџујемо и генерално сумњамо у мотивацију људи са којима радимо… Мучно, јелда?
  • Непријатне емоције — пошто живимо усред тираније да се увек мора бити насмејан и весео (а не мора), онда често и не разумемо како тачно функционишу емоције и шта је то што нам поручују. Тиме што их спутавамо и потискујемо правимо себи само још већи потенцијални проблем…

Како тачно, по питању уверења и понашања, изгледа свака од ових тема једном кад се угнезди у главу предузетника, детаљније погледајте овде.

Како спречити кап која ће прелити чашу?

Да нам изазови не прерасту у проблеме, а проблеми у аждаје које не знамо како да укротимо, паметно је да се усмеримо на то каква уверења имамо у својој глави и носимо их кроз живот.

Поред уверења, важно је да знамо и како да освестимо и прихватимо своје емоције.

И на крају, али не мање важно, да увидимо које вредности стоје у основи нашег понашања. То нам помаже да донесемо одлуке које ће нам помоћи да живимо у складу са оним што нам је стварно важно.

Шта ако имаш осећај да ти већ увелико свега мало превише?

Прво и прво, у реду је. Сви људи се понекад тако осећају, чак и ми који се бавимо психологијом и ове ствари су нам струка.

Оно што помаже јесте да се некоме обратиш за помоћ. Од разговора са неким ко ти је близак и ко ће те саслушати, до коучинга где можеш да научиш суперкорисне вештине, едукација где ћеш се детаљно упознати са многим стварима које ти могу расветлити неосветљене делове сопственог бића, па све до најбоље ствари коју себи можеш да приредиш, а то је — психотерапија.

Слободно крени од прве (разговора), па даље истражуј и пронађи шта ће ти највише одговарати.

Сви ресурси које имаш могу да се потроше, то ће се  можда и десити. Али, на један мораш посебно да пазиш, јер ако се он потроши, онда је све остало узалуд. А тај ресурс си ти.

Зато, чувај се, пази на себе и само напред, заједно смо у свему овоме!

Ина Пољак, психолошкиња и консултанткиња @preacha.se

Детаљно о овој теми на снимку испод:

 

FacebookLinkedinEmail