Да би огласи могли да се праве и пласирају, мора да постоји Google ads налог.
Гугл адс налог може да се отвори на два начина:
- Путем Џимејл (Gmail) адресе или неке друге мејл адресе која је повезана са Џимејлом
- Отварање налога из МЦК (Мој центар за клијенте) или MCC (My Client Center) односно агенцијског налога преко којег се улази на засебне налоге клијената
Разлика у отварању налога путем Џимејл адресе и МЦК агенцијског налога
Уколико налог за оглашавање отварате преко Џимејл адресе, нећете моћи да прескочите корак додавања картице на почетку процеса.
Уколико је ваш налог прављен из агенцијског налога за клијенте МЦК, корак формирања налога за плаћање моћи ће да се прескочи.
Док се налог за плаћање не формира и не повеже картица, огласи неће моћи да се приказују на платформама.
Власништво и приступ налогу
Ко отвори налог, он је власник налога.
Када се налог отвори из МЦК налога, менаџерски налог аутоматски постаје власник новог налога.
Уколико је клијентов налог направљен на горе наведен начин, менаџерски налог има могућност да пребаци власништво или да укине везу између налога.
Када клијент већ има отворен налог и тај налог се увезе у агенцијски, у том случају агенција није власник и, уколико је потребно, клијент може да одобри власништво МЦК налога над својим налогом.
Клијент није у обавези да одобри власништво.
Приступ налогу
Приступ налогу се додељује путем мејл адресе тако што се мејл позове да се придружи налогу, одређује се ниво приступа и да ли позивница има временски рок за прихватање.
Гуглове смернице у вези са власништвом агенцијских налога над клијентовим
Гуглове смернице у вези са власништвом агенцијских налога над клијентовим јасно кажу да клијент остаје власник података и налога.
Даље, у Гугловим смерницама за независне партнере изричито пише да агенције морају бити транспарентне по питању износа који се троши на огласе и износа који агенција наплаћује за своје ангажовање, као и података о учинку кампања, како би клијенти могли да доносе квалитетне пословне одлуке.
Ситуација у пракси
Постоје ситуације када клијент жели да заврши сарадњу са маркетиншком агенцијом или особом која им води Гугл адс кампање, и тек тада сазнаје да над својим налогом нема власништво нити администраторски приступ.
У оваквим сценаријима, готово је правило да агенција клијенту оспорава право на приступ и власништво над налогом тј. оспорава клијенту право да задржи налог у ком су рађене кампање у тренутку када клијент жели да прекине сарадњу, позивајући се на неоснована права као што су: интелектуална својина над начином вођења кампања или ауторска права над текстовима који су писани.
Зашто је позивање на интелектуалну својину над начином вођења кампања неосновано?
Да би агенција или појединац могли да раде ажурирање и промене у кампањама, те кампање морају да имају неку статистику, а статистика се ствара тако што су огласи активни. Да би огласи били активни, тј. да би се огласи приказивали, Гуглу је неко морао да плати, што је у овом случају клијент.
Позивање на интелектуалну својину за начин на који су водили рачуна о кампањама било би исто као када би клијент тражио агенцији да му плати зато што је учила на подацима које је он финансирао.
Да клијент има знања и времена да сам ажурира кампање, не би најмио агенцију да то ради у његово име.
Зашто је позивање на ауторска права у смислу писања текстова који се налазе у Гугл налогу неосновано?
Ситуацију у вези са позивањем на ауторска права кад је реч о писању текстова најсликовитије би можда описало ангажовање адвоката.
На пример, ангажовали сте адвоката због неког правног проблема који имате (у нашем случају вођење кампање).
У процесу рада, адвокат је саставио тужбу, поднесак, жалбу, одговор на жалбу, шта год је било потребно, и то је написано правним језиком (у нашем случају, писање текстова за оглас).
У неком моменту, из било ког разлога, желите да тај ваш предмет или спор пребаците код неког другог адвоката (у нашем случају агенција) и вама први адвокат каже: “Ја нећу да вам дам ваш предмет и документа која сам писао, за које сте ми платили, зато што је начин на који сам написао/ла ту тужбу моје ауторско дело”.
Верујемо да сада, на основу овог сликовитог приказа, разумете апсурдност таквог става.
Када је оправдано да агенција или појединац не дозволе административни приступ
Како ништа није црно-бело, тако се и у раду између агенција и клијената догађа да постоје и клијенти који не поштују договор који је направљен.
Најчешћи случај непоштовања договора односи се на самоиницијативно мењање параметара у кампањама. У оваквим случајевима, оправдано је да се клијенту додели приступ само за читање, који нема могућност промене кампања.
Ажурирање и вођење кампања није једноставан процес. Да би се то радило на добар начин, односно на начин који ће дати добре резултате, потребно је имати знања из више области: квалитета сајта, SEO позиција, аналитике, алата за прикупљање и анализу података итд.
Друга ситуација када је оправдано да агенција не дозволи административни приступ јесте онда када агенција Гуглу плаћа износе за оглашавање, а онда на крају месеца изда фактуру у којој су наведени и износи који су плаћени Гуглу и износ за агенцијско ангажовање.
Шта радити ако вас задеси оваква ситуација?
Уколико вам се деси да дођете у ситуацију да агенција са којом радите не жели да дȃ приступ вашем налогу и подацима, а ви сте урадили све што је договорено, имате могућност да агенцију пријавите Гуглу преко форме за кршење смерница за независне партнере.
Уколико клијент од агенције добије одговор да не може имати приступ налогу административног нивоа јер ће онда видети податке других клијената чије кампање агенција води, то значи да клијент нема засебан налог, што је веома лоша пракса из много разлога, о чему ћемо писати у неком од наредних текстова.
Како поставити ствари на здраве ноге
Савет је да пре потписивања уговора са агенцијом проверите са адвокатом шта чланови уговора значе, посебно код власништва над налозима и подацима.
Клијент плаћа и да би се огласи приказивали на Гуглу и агенцији да на кампањама ради, што значи да је клијент власник налога и података.
Повежите своју картицу за интернет плаћање са налогом, то је један од доказа власништва над налогом.
Верификујте Гугл адс налог и због овог проблема, али и да бисте користили погодности које верификовани налози могу да користе у оглашавању.
После свега наведеног, надамо се да вам је јасније због чега је важно да будете власник свог налога за оглашавање.